Dzieci ekspertami od bezpieczeństwa i etyki w sieci – cykl zajęć w bibliotece w Zagórowie

Zdjęcie do relacji Katarzyny Połom

O kwestii (prze)życia w cyfrowym świecie, o różnicach między komunikacją prywatną i publiczną oraz o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w Internecie; o tym, jak zachowywać ostrożność w Internecie; o poszanowaniu prywatności innych osób podczas publikowania materiałów w Internecie – w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie odbył się cykl zajęć zorganizowanych przez bibliotekarkę Katarzynę Połom w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”. Zajęcia odbyły się we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Michała Okurzałego w Zagórowie.

Zajęcia 1: Czwartoklasiści rozmawiają o ABC bezpieczeństwa w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu to idealna okazja, by zrealizować zajęcia w oparciu o jeden ze scenariuszy Cyfrowej Wyprawki: „ABC bezpieczeństwa w sieci”. Z uczniami z klasy 4a, zainspirowani kwestią (prze)życia w cyfrowym świecie, rozmawialiśmy m.in. o różnicach między komunikacją prywatną i publiczną oraz o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w Internecie.

W czasie zajęć omówiliśmy sytuacje problemowe zaproponowane w scenariuszu. Razem z uczestnikami zajęć staraliśmy się stworzyć własny „Kodeks bezpieczeństwa w sieci”. Każdy z uczniów klas czwartych mógł zabrać ze sobą ulotki informacyjne z podstawowymi zasadami bezpiecznego Internetu (oprócz ulotek z Fundacji Dzieci Niczyje dodrukowałam i rozdałam ulotki z informacjami z Fundacji Panoptykon).

Zajęcia 2: Piątoklasiści o ABC bezpieczeństwa w sieci

zdjęcie do relacji Katarzyny PołomCiekawe spotkanie z klasą 5b. Już na początku zajęć okazało się, że ich informatyczka też korzysta ze scenariuszy Panoptykonu, a dzieciaki dobrze znają kolejne jego punkty… więc na poczekaniu zaimprowizowałam pogadankę na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Świetnie: trafiłam na grupkę naprawdę zdroworozsądkowych dzieciaków, kojarzących fakty, potrafiących wyciągać wnioski ze zdarzeń. Co prawda byli wśród uczniów i tacy z ułańską fantazją, ale dzięki temu zajęcia były weselsze.

Z częściowym wykorzystaniem materiałów Fundacji Panoptykon (plakaty), ale w głównej mierze omawiając tzw. przypadki własne, rozpatrywaliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci. Ci bystrzy młodzi ludzie wiedzą całkiem sporo o tym, jak zachowywać ostrożność w Internecie.

Zajęcia 3 i 4: Jak etycznie publikować w sieci?

Z klasami 5a oraz 5c spotkaliśmy się, by porozmawiać o poszanowaniu prywatności innych osób podczas publikowania materiałów w Internecie. Działaliśmy w oparciu o scenariusz Cyfrowej Wyprawki: „Jak etycznie publikować w sieci?”. Szczególnie druga z wymienionych grup bardzo poważnie podeszła do zagadnienia. Dzieciaki miały mnóstwo celnych uwag i dzieliły się refleksjami, przytaczały również znane sobie przypadki naruszenia czyjeś prywatności w sieci. Sytuacje problemowe (ze scenariusza) wywołały też żywą dyskusję, najciekawszy zaś okazał się przypadek Marthy Payne (uczennicy, która robiła zdjęcia obiadów ze szkolnej stołówki i opisywała je na swoim blogu).

Podsumowując…

Plakaty, które otrzymała moja biblioteka w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”, zawiesiliśmy w czytelni: na ścianie, przy której stoją komputery dla użytkowników – nie da się ich nie zauważyć. Te plakaty są też ważnym elementem naszych działań edukacyjnych w zakresie podstaw bezpieczeństwa cyfrowego. A tych staramy się organizować jak najwięcej (na tyle, na ile pozwala nam i tak już całkiem mocno zapełniony grafik małej, ale aktywnie działającej biblioteki). Jeśli chociaż połowa dzieciaków, które wzięły udział w poprowadzonych przeze mnie zajęciach, wykorzysta zdobytą wiedzę w czasie swoich działań w Internecie, to będzie super!

Katarzyna Połom, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie

Działania zostały nagrodzone w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.