Cyfrowa Wyprawka w Dolicach. Relacja Marka Wejmana

20.07.2017

Gminna Biblioteka Publiczna w Dolicach wspólnie z Zespołem Szkół w Dolicach przeprowadziła spotkania w ramach akcji Cyfrowa Wyprawka. Odbyło się kilka spotkań z dziećmi, młodzieżą gimnazjalną oraz ich rodzicami. Tematyka dotyczyła bezpieczeństwa w sieci, nieodpowiedzialnych zachowań w Internecie, cyberprzemocy oraz etycznych zachowań w sieci.

Bardzo pomocne okazały się pomoce dydaktyczne przygotowane przez Fundację Panoptykon i Cyfrową Wyprawkę. Scenariusze zajęć przeznaczonych dla uczniów i ich rodziców i opiekunów wspomogły zajęcia, które zostały przygotowane dla uczniów. Dla osób prowadzących spotkania dużym wsparciem okazał się przewodnik Wychowanie do życia w cyfrowym świecie. Rodziców bardzo wspomogło opracowanie dekalogu świadomego rodzica Z dzieckiem o Internecie. W bibliotece zostały udostępnione wszystkim użytkownikom plakaty Po sieci śmigam z głową i W sieci działam z głową. Gra edukacyjna Trzęsienie danych jest przeznaczona dla starszych użytkowników sieci. Podczas zajęć korzystano również ze sprzętu komputerowego znajdującego się w bibliotece, między innymi z tabletów i aplikacji, które wspomogły przeprowadzone zajęcia.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się aplikacje: Photo Booth, Gniezno 3D, Anatomy 4D, Space Journey, Starglobe, Duplingo, Spacecraft 3D, Google Maps, Dots, Linguapp, Chem3D, Sudoku, Google Earth, Elements 4D, Słowotok, Skeleton. Aplikacja Photo Booth pozwala na robienie zdjęć z wykorzystaniem ciekawych nowinek technicznych.

Marek Wejman, Gminna Biblioteka Publiczna w Dolicach

Relacja została wyróżniona w Akcji Cyfrowa Wyprawka 2017. Gratulujemy!

Inne relacje

Wstęp do Cyfrowej Wyprawki

Jak skutecznie uczyć dzieci i młodzież świadomego oraz krytycznego podejścia do nowych technologii? – to podstawowe pytanie, z którym mierzymy się w ramach działań realizowanych pod szyldem „Cyfrowa Wyprawka”.

Czym jest prywatność? Poznajcie Zośkę

Rozmowa o zagrożeniach dla prywatności na kanwie wymyślonej postaci to dobry sposób na to, żeby odwołać się do prawdziwych doświadczeń uczniów bez ich nadmiernego odsłaniania.

„Wyklikaj to” – kreatywnie o etyce w oświęcimskiej „Galerii Książki”

Jak wyszukiwać i wykorzystywać informacje w sieci z poszanowaniem wizerunku innych osób?