Nie bójmy się Internetu! Zajęcia profilaktyczne w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 177 im. Marii Konopnickiej w Warszawie

10.03.2020

O tym, do czego można wykorzystać Internet i nowe technologie, a na jakie zagrożenia należy uważać, rozmawiali uczniowie V i VI klasy Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 177 im. Marii Konopnickiej w Warszawie podczas lekcji prowadzonych przez Katarzynę Hyjek, nauczycielkę matematyki i absolwentkę Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019.

Jestem oligofrenopedagogiem i nauczycielem matematyki w specjalnej szkole podstawowej w Warszawie. Osoby z deficytami w relacjach interpersonalnych mają trudności z zachowaniem swojej prywatności w Internecie. Często korzystają z serwisów społecznościowych, przez co stają przed poważnym wyzwaniem nawiązywania kontaktów z obcymi ludźmi w sieci oraz podawania swoich danych do wiadomości publicznej. Chcemy, by każdy uczeń z niepełnosprawnością intelektualną oraz z autyzmem umiał świadomie korzystać z komputera, telefonu, Internetu. Naszym celem jest podjęcie działań na rzecz włączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w proces dydaktyczny, tak aby poprzez modelowanie nauczyć podopiecznych efektywnego, rozsądnego i bezpiecznego wykorzystania nowych możliwości. W zapewnieniu podstaw bezpieczeństwa cyfrowego duże znaczenie mają działania profilaktyczne.

Powyższe refleksje stały się podstawą do przeprowadzenia z uczniami klasy V i VI zajęć poświęconych bezpieczeństwu korzystania z Internetu. Zajęcia zaplanowałam na 2 godziny lekcyjne. Podczas pierwszych rozmawialiśmy z uczniami o tym, do jakich celów używają Internetu oraz telefonów komórkowych. Uczniowie wskazywali głównie na gry i kontakty z rówieśnikami. Duże emocje wzbudzali youtuberzy, o których podopieczni z chęcią się wypowiadali. Uczniowie oświadczyli, że często korzystają z urządzeń cyfrowych. Wykonaliśmy mapę myśli. Następnie dokonałam podziału na grupy. W zespołach uczniowie pracowali na iPadach nad zadaniem wyjaśnienia pojęcia cyberprzemocy. Efektem były wypracowane przez nich zasady bezpieczeństwa, ale też lista zalet korzystania z mediów elektronicznych oraz lista związanych z nimi zagrożeń. Rozmowa stała się pretekstem do zapoznania uczniów ze wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego, świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Uczniowie byli zainteresowani tematem zajęć i wypowiadali się spontanicznie. Wielu zagrożeń nie byli świadomi. Podjęliśmy również rozmowę na temat alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Zadaniem domowym uczniów było przygotowanie materiałów, szablonów i zdjęć do wykonania lapbooków na temat korzystania z sieci. Na kolejnym spotkaniu uczniowie w zespołach pracowali nad lapbookami na temat tego, czego szukają w sieci, czego się boją. Byli bardzo zmotywowani i chętni do pracy. Wymieniali się spostrzeżeniami i współpracowali. Następnie podziwiali nawzajem swoje prace i rozmawiali miedzy sobą na temat poruszanego zagadnienia. Przyszedł im też do głowy pomysł: chcą przygotować na korytarzu szkolnym gazetkę o popularnych grach internetowych.

Jednym z efektów przeprowadzonych zajęć było wypracowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci oraz zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy. Zamierzam kontynuować podjęte działania i wykorzystać inspiracje uzyskane podczas Akademii Cyfrowej Wyprawki do dalszej pracy nad podnoszeniem świadomości oraz poziomu wiedzy o bezpiecznym i „higienicznym” używaniu mediów społecznościowych wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną z komponentem autyzmu.

Katarzyna Hyjek – nauczycielka matematyki w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 177 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.
Akademia Cyfrowa Wyprawka 2019 była organizowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Inne relacje

Czym jest prywatność? Poznajcie Zośkę

Rozmowa o zagrożeniach dla prywatności na kanwie wymyślonej postaci to dobry sposób na to, żeby odwołać się do prawdziwych doświadczeń uczniów bez ich nadmiernego odsłaniania.

Edukacja cyfrowa wśród najmłodszych. Jak to się robi w Tarnowskich Górach

Nawet sześciolatki mogą aktywnie rozwijać swoje kompetencje cyfrowe i – jak się okazuje – sporo już wiedzą. Klucz w tym, żeby dostosować narzędzia nauczania do możliwości dzieci. Edukacja cyfrowa może być też okazją do integrowania dzieci.

Mocne hasła – podstawa bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Przasnyszu

Uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, którzy wzięli udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci, nie zawsze stosowali w praktyce zasady bezpiecznego korzystania z sieci.