W rozwijaniu kompetencji cyfrowych u najmłodszych istotną rolę odgrywają świadomi dorośli. Relacja Edyty Pazdan-Skórskiej, Ewy Koniecznej-Kowalik i Beaty Pieróg z realizacji działań edukacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.
Zajęcia w naszej bibliotece zaplanowałyśmy na okres ferii zimowych. Wówczas dzieci mają więcej czasu i chętniej uczestniczą w takich akcjach. Przeprowadziłyśmy dwa warsztaty: dla grupy szkolnej (7 osób z klas 1–3 szkoły podstawowej) oraz grupy przedszkolaków (5-latków, 23 osoby wraz z rodzicami i wychowawcami). W sumie w akcji wzięło czynny udział 30 osób.
Scenariusz zajęć dla obu grup był podobny, zmieniłyśmy jedynie środki dydaktyczne oraz sposób przedstawienia opracowanego materiału. Zainspirował nas przesłany scenariusz lekcji pt. „Podstawy ochrony danych osobowych”. Spotkania przebiegały pod hasłem „Wiem, jak być bezpiecznym w Internecie”. Dotyczyły nie tylko bezpiecznego korzystania z komputerów i Internetu, ale także umieszczania w sieci różnych materiałów: zdjęć i informacji. Uczniowie szkoły podstawowej wiedzieli już co nieco na ten temat, jednak ich wiedza nie była pełna. Z naszych obserwacji wynika, że nie do końca zdawali sobie sprawę z negatywnych konsekwencji związanych z korzystaniem z Internetu. Przedszkolaki nie wiedziały, że Internet to nie tylko świetna zabawa z ulubionymi bohaterami, gry, słuchanie piosenek i oglądanie bajek, ale także miejsce, które może być dla nich potencjalnie niebezpieczne. Było to dla nich pierwsze spotkanie o takim charakterze.
W czasie zajęć dzieci oglądały krótkie filmiki, w których wymienione zostały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Same wyciągały wnioski, że nie wolno w Internecie zbyt wiele opowiadać, zarówno o sobie, jak i o innych, umieszczać swoich zdjęć, wierzyć wszystkiemu, co w nim znajdziemy, a także ufać osobom, które w nim poznamy.
Wspólnie stworzyliśmy wizualny kodeks internetowy, a dzieci podsumowały wszystkie ważne informacje na koniec spotkania. Najistotniejsza z zasad podkreślana była w czasie trwania spotkania: zawsze mówimy osobom dorosłym o tym, co nas zaniepokoi, czego nie rozumiemy, zwracamy się do nich, gdy nie czujemy się bezpiecznie. Według dzieci pytać możemy nie tylko rodziców, ale i inne osoby: ciocię i wujka, panią w przedszkolu lub w bibliotece, a nawet dziadka lub babcię.
Mamy nadzieję, że taka lekcja sprawi, że nasze dzieci będą ostrożniejsze podczas korzystania z Internetu i że wiedza, którą starałyśmy się im przekazać, pomoże w zapewnieniu im większego bezpieczeństwa.
Edyta Pazdan-Skórska, Ewa Konieczna-Kowalik, Beata Pieróg, Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej
Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.