Cyfrowa Wyprawka w ZPSG w Rostarzewie. Relacja Iwony Pawłowskiej

20.07.2017

Jestem nauczycielką nauczania zintegrowanego oraz zajęć komputerowych w szkole wiejskiej w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Rostarzewie. W miesiącach kwietniu i maju 2017 r. przeprowadziłam ciąg zajęć dla uczniów klasy IV i klasy V w oparciu o scenariusze, które otrzymałam z Fundacji Panoptykon. Zajęcia przeprowadziłam z grupą 41 uczniów klas IV-V oraz 36 uczniów klas II-III.

W czasie zajęć wykorzystałam scenariusze:

Zajęcia oparłam dodatkowo o filmy dostępne na YouTube’ie oraz materiały, infografiki udostępniane przez dziennikarza Jakuba Wątora. Pomimo trudnej tematyki dla takiej grupy wiekowej uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, a przede wszystkim dostrzegli przesłanie, aby zwracać baczną uwagę na informacje, które udostępniają w sieci. Uczniowie klasy IV przygotowali plakaty, na których przedstawili zagrożenia pochodzące z sieci.

Uczniowie klasy V wykorzystali na zajęciach karty do gry „Trzęsienie danych”.

Prowadziłam także zajęcia z klasą II a  i III a na temat cyberprzemocy, netykiety, umiejętnego korzystania z Internetu. Posiłkowałam się materiałami dostępnymi i przeznaczonymi dla młodszych uczniów ze stron sieciaki.pl oraz 321 Internet.

W zeszłym roku przeprowadziłam warsztaty dla rodziców pod tytułem „Zagrożenia internetowe – jak reagować, na co zwracać uwagę”. W przyszłym roku chciałabym przeprowadzić warsztaty, na których  chciałabym uświadomić rodzicom, jak każdy z nas jest śledzony w sieci, w jaki sposób nieświadome przekazujemy swoje dane. Chcę także przeprowadzić zajęcia dla następnej grupy uczniów, zwłaszcza z ukierunkowaniem na zagrożenia hejtem i zamieszczaniem informacji o sobie.

Materiały Cyfrowej Wyprawki pozwoliły mi jako nauczycielowi zajęć komputerowych pogłębić wiedzę na temat zagrożeń internetowych. W przyszłym roku nadal będę wykorzystywać Wasze scenariusze do zajęć z uczniami, mam nadzieję, że uda się także przeprowadzić warsztaty z rodzicami.

Iwona Pawłowska,  ZPSG W Rostarzewie

Relacja została wyróżniona w Akcji Cyfrowa Wyprawka 2017. Gratulujemy!

 

Inne relacje

Dzieci ekspertami od bezpieczeństwa i etyki w sieci – cykl zajęć w bibliotece w Zagórowie

O kwestii (prze)życia w cyfrowym świecie, o różnicach między komunikacją prywatną i publiczną oraz o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w Internecie; o tym, jak zachowywać ostrożność w Internecie; o poszanowaniu prywatności innych osób podczas publikowania

Szkolny apel nie musi być nudny. Cyfrowa Wyprawka w radomskim gimnazjum

Internet zawładnął naszym życiem. Korzystamy z niego na każdym kroku: w szkole, pracy, nauce, rozrywce, kontaktach międzyludzkich. Praktycznie nie ma już takiej dziedziny, w której nie wspomagalibyśmy się siecią.

Wstęp do Cyfrowej Wyprawki

Jak skutecznie uczyć dzieci i młodzież świadomego oraz krytycznego podejścia do nowych technologii? – to podstawowe pytanie, z którym mierzymy się w ramach działań realizowanych pod szyldem „Cyfrowa Wyprawka”.