Cyfrowa Wyprawka w ZPSG w Rostarzewie. Relacja Iwony Pawłowskiej

Jestem nauczycielką nauczania zintegrowanego oraz zajęć komputerowych w szkole wiejskiej w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Rostarzewie. W miesiącach kwietniu i maju 2017 r. przeprowadziłam ciąg zajęć dla uczniów klasy IV i klasy V w oparciu o scenariusze, które otrzymałam z Fundacji Panoptykon. Zajęcia przeprowadziłam z grupą 41 uczniów klas IV-V oraz 36 uczniów klas II-III.

W czasie zajęć wykorzystałam scenariusze:

Zajęcia oparłam dodatkowo o filmy dostępne na YouTube’ie oraz materiały, infografiki udostępniane przez dziennikarza Jakuba Wątora. Pomimo trudnej tematyki dla takiej grupy wiekowej uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, a przede wszystkim dostrzegli przesłanie, aby zwracać baczną uwagę na informacje, które udostępniają w sieci. Uczniowie klasy IV przygotowali plakaty, na których przedstawili zagrożenia pochodzące z sieci.

Uczniowie klasy V wykorzystali na zajęciach karty do gry „Trzęsienie danych”.

Prowadziłam także zajęcia z klasą II a  i III a na temat cyberprzemocy, netykiety, umiejętnego korzystania z Internetu. Posiłkowałam się materiałami dostępnymi i przeznaczonymi dla młodszych uczniów ze stron sieciaki.pl oraz 321 Internet.

W zeszłym roku przeprowadziłam warsztaty dla rodziców pod tytułem „Zagrożenia internetowe – jak reagować, na co zwracać uwagę”. W przyszłym roku chciałabym przeprowadzić warsztaty, na których  chciałabym uświadomić rodzicom, jak każdy z nas jest śledzony w sieci, w jaki sposób nieświadome przekazujemy swoje dane. Chcę także przeprowadzić zajęcia dla następnej grupy uczniów, zwłaszcza z ukierunkowaniem na zagrożenia hejtem i zamieszczaniem informacji o sobie.

Materiały Cyfrowej Wyprawki pozwoliły mi jako nauczycielowi zajęć komputerowych pogłębić wiedzę na temat zagrożeń internetowych. W przyszłym roku nadal będę wykorzystywać Wasze scenariusze do zajęć z uczniami, mam nadzieję, że uda się także przeprowadzić warsztaty z rodzicami.

Iwona Pawłowska,  ZPSG W Rostarzewie

Relacja została wyróżniona w Akcji Cyfrowa Wyprawka 2017. Gratulujemy!