Edukacja ma wiele twarzy. Cyfrowa Wyprawka w gimnazjum w Kmiecinie

Zdjęcie materiałów powstałych na zajęciach

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kmiecinie uczniowie gimnazjum wzięli udział w cyklu różnych działań, które miały za zadanie pomóc im odnaleźć się w cyfrowym świecie. Relacja p. Eweliny Kujawskiej z realizacji działań edukacyjnych w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.

W ramach projektu „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece” zorganizowałam akcję pt. „Tydzień w cyfrowym świecie”. Jesteśmy małą placówką: mamy tylko trzy oddziały, po jednej klasie I, II i III gimnazjum. W ramach tygodnia zorganizowałam zajęcia dla wszystkich klas gimnazjalnych.

I klasa gimnazjum

Na godzinie wychowawczej w klasie I gimnazjum przeprowadziłam lekcję W sieciowej społeczności – o portalach społecznościowych. Na lekcjach języka polskiego odbyły się lekcje: Incognito w Internecie oraz Zmieniaj świat słowami, a na historii gra symulacyjna. Prowadziliśmy również dyskusję po obejrzeniu filmu pt. Nie znasz – nie zapraszaj. Obejrzeliśmy też film promocyjny ogólnopolskiej akcji Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu oraz Uważaj, co udostępniasz. Social media stalker.

Uczniowie zrobili plakaty dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci, o zaletach i zagrożeniach. Plakaty powiesiliśmy w holu szkoły.

III klasa gimnazjum

Na języku polskim przeprowadziłam debatę oksfordzką (teza brzmiała: Anonimowość w Internecie powinna być ograniczona) oraz lekcję Netykieta. Uczniowie zagrali również w grę karcianą przygotowaną przez Fundację Panoptykon.

II klasa gimnazjum

Uczniowie obejrzeli kreskówki edukacyjne pt. Owce w sieci oraz film pt. Nie znasz – nie zapraszaj, film promocyjny ogólnopolskiej akcji Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu oraz Uważaj, co udostępniasz. Social media stalker.

Rodzice uczniów z klasy, której jestem wychowawcą, otrzymali natomiast ulotkę pt. Z dzieckiem w cyfrowym świecie, dekalog świadomego rodzica z przewodnika opublikowanego przez Fundację Panoptykon.

Ewelina Kujawska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kmiecinie

Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.

Zdjęcie materiałów powstałych na zajęciach

Zdjęcie materiałów powstałych na zajęciach