Mam wiedzę – przekazuję. Szóstoklasistki uczą młodszych kolegów

16.12.2016

Akcja „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece” w warszawskiej szkole podstawowej nr 355 objęła klasy od I do VI. Starsi uczniowie przygotowali zajęcia i materiały dla młodszych klas. Relacja Ewy Kirsz.

Nasza szkoła rozpoczęła swoją działalność w wrześniu 2014 r. i od samego początku jej istnienia stawiamy na bezpieczny cyfrowy rozwój. Nasze poczynania nie są jeszcze doskonałe, ale staramy się, aby nasze działania w cyfrowym świecie były zrozumiałe i bezpieczne dla wszystkich uczniów.

W ramach rozgrzewki przygotowaliśmy gazetkę na temat „Cyfrowej Wyprawki”. W klasach I–VI przeprowadziliśmy pogadanki oraz zajęcia dotyczące cyfrowego świata w oparciu o scenariusze Cyfrowej Wyprawki. W ramach akcji „Mam wiedzę – przekazuję” uczennice klas VI przeprowadziły lekcję dla klas młodszych na temat bezpiecznego zachowania w sieci. Do przygotowania posłużył im teledysk zmontowany przez szkolną telewizję o zasadach netykiety.

Zdjęcie do relacji z zajęć

Uczniowie klas V przygotowali interaktywne komiksy przedstawiające zagrożenia wynikające z Internetu – w tym celu wykorzystali program storyboardthat.com.

Komiks stworzony przez uczniów SP 355 w Warszawie

Komiks stworzony przez uczniów SP 355 w Warszawie

W szkole został też przeprowadzony konkurs dla klas IV na plakat promujący pozytywne zachowania w sieci.

Ewa Kirsz, Szkoła Podstawowa nr 355 w Warszawie

Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.

Inne relacje

Mocne hasła – podstawa bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Przasnyszu

Uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, którzy wzięli udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci, nie zawsze stosowali w praktyce zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Co ma Rembrandt do Facebooka, czyli czy warto wiedzieć, jakie mechanizmy wykorzystują aplikacje i narzędzia internetowe?

Vlogi Rembrandta z Caravaggiem czy skiny artystów w Minecrafcie – to tylko niektóre z niekonwencjonalnych pomysłów na popularyzację sztuki XVII wieku, które narodziły się podczas lekcji edukacji medialnej poprowadzonej przez Alicję Witkowską.

Ferie z etyką w sieci w bibliotece w Luzinie

Jak pokazały zajęcia przeprowadzone w bibliotece w Luzinie, Cyfrowa Wyprawka może być przydatna nie tylko dla uczniów, ale też dla prowadzących.