Pół roku temu rozpoczął się ogromny eksperyment społeczny – z dnia na dzień wkroczyliśmy w erę nauczania online. To nie była łatwa przesiadka, ale można wyciągnąć z niej sporo wniosków, a przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy, żeby tak właśnie wyglądała przyszłość edukacji? Z Jowitą Michalska, założycielką Digital University, której misją jest „podnoszenie kompetencji cyfrowych Polek i Polaków”, rozmawiamy o tym, czego powinny uczyć się dzieci i dorośli, żeby sprawnie poruszać się w dzisiejszym świecie, jak technologia zmienia system edukacji i dlaczego wszystkiego za nas nie załatwi.
Najnowszy odcinek podcastu znajdziesz na stronie panoptykon.org, na YouTubie, Vimeo lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz automatyczną transkrypcję). Podcast możesz również zasubskrybować za pośrednictwem kanału RSS.
Rozmówczyni zapytana o kwestię uczenia krytycznego podejścia do technologii, którą promuje Cyfrowa Wyprawka, wskazała, że nie skupia się na politycznym aspekcie technologii. Uważa jednak, że dzieci i dorośli niewiele wiedzą o zagrożeniach prywatności: „Mało który rodzic zdaje sobie sprawę, że istnieją algorytmy, które automatycznie zaciągają zdjęcia i video z dziećmi, a następnie ładują je na strony dla pedofili” – podaje przykład. „Wyzwaniem jest to, jak mówić o prywatności. Ja stawiam na storytelling. Trzeba znaleźć przekonującą opowieść, która trafi w motywacje rozmówcy.
Niestety, ekspresowa przesiadka na edukację online spowodowała, że nikt nie zadał pytania o to, gdzie trafiają dane uczniów i uczennic, które zostały przykute do komputerów. Jak w masło weszliśmy w system, w którym szkoły korzystają z „darmowych” platform od Microsoft czy Google, i nie zadaliśmy pytania o to, co te korporacje mają zamiar zrobić z danymi. Ten nowy zastrzyk danych może przyspieszyć trend obecny już w krajach takich jak Indie i Chiny. Od jakiegoś czasu prowadzi się tam eksperymenty nad personalizacją edukacji. Rozwój sztucznej inteligencji pozwala na określenie indywidualnych predyspozycji uczniów i sprofilowanie ścieżki nauki, tak żeby na przykład opierać się na tym zmyśle, które pozwala dziecku najszybciej chłonąć wiedzę. Technologia jednak wszystkiego za nas nie załatwi. Udany proces edukacji wymaga zaangażowanego rodzica, który pragnie poznać świat, w którym funkcjonuje jego dziecko, i chce mu tam towarzyszyć.
Na skróty:
00:01 Wprowadzenie
02:10 Kompetencje cyfrowe – co to takiego?
14:00 Czego powinniśmy uczyć dzieci
19:00 O roli rodzica
25:00 Jak uczyć o prywatności w sieci?
30:00 Pytania, których nie zadaliśmy Ministerstwu Edukacji Narodowej, a powinniśmy.
40:00 Edukacja profilowana jak usługi