O bezpieczeństwie i prywatności – Cyfrowa Wyprawka w LO nr VI we Wrocławiu

Czego szukają w sieci? Co inni (np. rodzice, pracodawcy, nauczyciele) myślą o ich przebywaniu w sieci? Co ich tam bawi, ciekawi, wciąga? Co czują: czy mają jakieś obawy, czy raczej znajdują tam dla siebie właściwe miejsce? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali licealiści z Wrocławia – pod kierunkiem Małgorzaty Urban – nauczycielki informatyki i absolwentki Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019.

Jestem nauczycielem informatyki w Liceum Ogólnokształcącym nr VI we Wrocławiu. Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu programu Cyfrowa Wyprawka rozpoczęłam od lekcji z uczniami pierwszej klasy o profilu humanistycznym, licząc na elokwencję i pomysłowość grupy. Nie zawiodłam się! Najpierw w małych grupach zastanawiali się nad tym, jak postrzegają siebie – i generalnie młodych ludzi – przez pryzmat Internetu. Czego szukają w sieci? Co inni (np. rodzice, pracodawcy, nauczyciele) myślą o ich przebywaniu w sieci? Co ich tam bawi, ciekawi, wciąga? Co czują: czy mają jakieś obawy, czy raczej znajdują tam dla siebie właściwe miejsce? Odpowiedzi na te pytania uczniowie przygotowali w postaci plakatów (mapy myśli). Dyskusja nad przemyśleniami i spostrzeżeniami uczniów zajęła nam aż dwie lekcje!

Kolejne godziny lekcyjne poświęciłam na zajęcia według scenariuszy zaproponowanych przez Fundację Panoptykon (Prawo do prywatności w sieci oraz Granice prywatności w sieci). Zrealizowałam je z uczniami z klas pierwszych (rocznik pogimnazjalny), opierając się na przygotowanych pomocach i Wiedzy w pigułce, a także na animacjach o życiu pod nadzorem.

Zaskoczyło mnie to, że chociaż młodzi ostro potępiają nadmierne ingerowanie w ich sprawy i nadzór przez dorosłych w życiu realnym, zupełnie nie rusza ich to samo w rzeczywistości cyfrowej.  Lakonicznie stwierdzili, iż „teraz to normalne”, „taka jest codzienność”.

W czterech innych klasach pierwszych (po szkole podstawowej) prowadziłam zajęcia dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego, opierając się na scenariuszach: Podstawy ochrony danych osobowych, Portale społecznościowe – codzienne wyzwania oraz  ABC bezpieczeństwa w sieci. Wykorzystałam metodę pracy w grupach i map myśli, a także pogadanki i swobodną dyskusję na bazie materiału filmowego. Posłużyłam się również filmami: Monolog algorytmu, Uważaj, co udostępniasz. Social media stalker Z Dobrym Słowem oraz Czy Google wie o nas wszystko?.

W sumie przez ponad 2 tygodnie przeprowadziłam na lekcjach informatyki szereg różnych zajęć, bezpośrednio dotykając wielu pojęć z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego i prywatności. Nie tylko dla uczniów, ale dla mnie też była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy na tematy dotyczące bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

Małgorzata Urban – nauczycielka informatyki w Liceum Ogólnokształcącym Nr VI  we Wrocławiu. Uczestniczka Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019.

Akademia Cyfrowa Wyprawka 2019 organizowana była we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie