Szkolny apel nie musi być nudny. Cyfrowa Wyprawka w radomskim gimnazjum

Internet zawładnął naszym życiem. Korzystamy z niego na każdym kroku: w szkole, pracy, nauce, rozrywce, kontaktach międzyludzkich. Praktycznie nie ma już takiej dziedziny, w której nie wspomagalibyśmy się siecią. Dlatego tak ważne jest bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się po niej. Doceniając wagę problemu, nasza szkoła od paru już lat bierze udział w akcjach, które mają na celu promocję działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Relacja Anny Kaim, Wioletty Styczyńskiej i Anny Budzińskiej z realizacji akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece” w Publicznym Gimnazjum nr 6 w Radomiu.

Nie ma bezpieczeństwa w sieci bez ochrony swoich danych osobowych, tak więc liczne przedsięwzięcia podejmowane w szkole łączą te dwa aspekty. Staramy się korzystać z materiałów, kursów udostępnianych przez różne organizacje, dzięki czemu również nauczyciele mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie. W tym roku pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie” uczniowie ukończyli kursy on-line dostępne na stronie Fundacji Dzieci Niczyje (Lekcja bezpieczeństwa. Kurs dla uczniów klas V–VI szkół podstawowych i I szkół gimnazjalnychDbaj o Fejs. Kurs dla uczniów z klas I–III szkół gimnazjalnychZnajomi-Nieznajomi.pl. Kurs dla uczniów klas I–III szkół gimnazjalnych). Brali udział w lekcjach Informacja – cena internetowych usług w ramach informatyki i godzin wychowawczych oraz w konkursach na wiersz i plakat przybliżający problematykę bezpieczeństwa w sieci. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej zorganizowany przez sympatyków gry Trzęsienie danych, z którą uczniowie zapoznali się podczas zajęć świetlicowych.

Zwieńczeniem obchodów był apel edukacyjny, który odbył się 29 lutego 2016 r. Jego scenografię tworzyły konkursowe plakaty oraz wiersze. Prowadzący przedstawili zagrożenia, jakie mogą czyhać w sieci, i przypomnieli zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego surfowania, zwrócili uwagę na plakaty powieszone na szkolnych korytarzach. Ich młodsi koledzy zobrazowali teorię scenkami z życia uczniowskiego. Na koniec został rozstrzygnięty konkurs na plakat oraz wiersz, a jego laureatów nagrodzono gromkimi brawami. Uczennice wyrecytowały najciekawsze wiersze swoich rówieśników, a nawet zaśpiewały piosenkę, do której tekst napisał jeden z nich, a zaaranżował ją nauczyciel muzyki z naszej szkoły.

Mamy nadzieję, iż podjęte działania przyczynią się do bezpieczniejszego i odpowiedzialnego korzystania z sieci, bo lepszy Internet zależy tylko od nas – jego użytkowników.

Anna Kaim, Wioletta Styczyńska, Anna Budzińska, Publiczne Gimnazjum nr 6 w Radomiu

Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.