Jak pokazały zajęcia przeprowadzone w bibliotece w Luzinie, Cyfrowa Wyprawka może być przydatna nie tylko dla uczniów, ale też dla prowadzących. Relacja Sławomira Jankowskiego z realizacji działań edukacyjnych w ramach akcji „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.
Zajęcia odbywały się w bibliotece w Luzinie przez 2 godziny dziennie w dniach 24–26 lutego 2016 r. Wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum zrealizowaliśmy trzy scenariusze dla uczniów z przewodnika Fundacji Panoptykon. Pierwszego dnia uczestniczka była tylko jedna, ale w kolejnych dniach – zachęcone przykładem koleżanki – dołączyły nowe osoby. Było ich łącznie sześcioro.
Pierwszy dzień został poświęcony etykiecie i etyce w sieci. Poszukiwaliśmy informacji opublikowanych przeze mnie (prowadzącego zajęcia) na forach i portalach społecznościowych. Wykryliśmy luki w zabezpieczeniach konta i poprawiliśmy je. Szukaliśmy też osób publicznych z naszej miejscowości. Wszystko odbywało się pod nadzorem i dziecko nie miało styczności z nieodpowiednimi treściami. Samo nie posiadało też zbędnych kont na różnych portalach dzięki czujności rodziców – uczestniczka znała wiele zasad bezpiecznego surfowania z domu.
Drugi dzień poświęciłem na zabezpieczanie komputera przed niechcianymi treściami i bombardującymi na różnych stronach reklamami. Opowiedziałem także o internetowych aplikacjach szpiegujących i śledzących. Oglądaliśmy wystąpienie Gary’ego Kovacsa pt. Śledzenie śledzących. Sprawdziliśmy na komputerach naszej biblioteki działanie wtyczki blokującej śledzenie (Ghostery) i użyliśmy Ad-Blocka do wyłączenia reklam na stronach z gierkami online.
Trzeciego dnia warsztatów graliśmy w grę Trzęsienie danych, lecz najpierw obejrzeliśmy cztery animacje Panoptykonu o życiu rodziny pod nadzorem, oczywiście każdy analizując i odnosząc do naszego codziennego życia. Gra w karty zajęła nam półtorej godziny, przy czym dzieciaki sobie nieźle radziły (choć troje było poniżej sugerowanego wieku).
Uważam, że zajęcia odniosły pożądany skutek, tj. uczestnicy warsztatów (zresztą łącznie ze mną – prowadzącym) dowiedzieli się wielu interesujących informacji. Nauczyliśmy się lepiej chronić swoje dane publikowane w sieci (a będziemy ich publikować jak najmniej). Dzieciom zajęcia się podobały, uczestniczyły w nich aktywnie i słuchały uważnie. Oczekują od biblioteki kolejnych warsztatów tego typu – zaczniemy od powtórzenia zajęć w naszych filiach.
Sławomir Jankowski, Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie
Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.