Chcesz uczyć świadomego korzystania z Internetu? Sprawdź, jak robią to inni!

Jak etycznie publikować w sieci? (ilustracja)

Zadaniem uczestników konkursu „Sprawdź się z Cyfrową Wyprawką” było przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy i materiałów edukacyjnych dostępnych na portalu edukacyjnym Cyfrowa Wyprawka. Czy sprostali temu wyzwaniu? Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Przesłane zgłoszenia to prawdziwa kopalnia pomysłów, jak w interesujący sposób rozmawiać z uczniami, nawet tymi najmłodszymi, na temat Internetu i nowych technologii.

Jednym z ciekawszych zgłoszeń były zajęcia przeprowadzone przez Panią Aleksandrę Sobańską: „Przeprowadziłam lekcje inspirowane lekcją Prawo do prywatności [w sieci]. Zajęcia, w których uczestniczyły dzieci z klas IV–VI (uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej), miały charakter gry terenowej, w której internetowy inspektor O. Chraniacz skontaktował się z członkami Klubu Detektywa w celu wytropienia przestępców działających w sieci. Skorzystałam z materiałów pomocniczych zaproponowanych przez autorów lekcji, jak również opracowałam własne propozycje zadań bazujących na tematyce bezpiecznego Internetu. Zajęcia mają charakter jednocześnie edukacyjny i rozrywkowy – dzieci, bawiąc się w detektywów, zgłębiają swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu”. Cały scenariusz zajęć Detektywi w sieci.

Osoby, które pracują ze starszymi dziećmi oraz z młodzieżą, mogą zainteresować (i zainspirować) działania podjęte przez Panią Lucynę Jabłeką, która przeprowadziła zajęcia z uczniami szkoły ponadgimnazjalnej o profilu: pedagog społeczny z pomocą społeczną. Pani Jabłeka wykorzystała scenariusz Prywatność współcześnie?: „W podsumowaniu muszę stwierdzić, że zajęcia przebiegły bardzo dobrze. Uczniowie chętnie się wypowiadali i myślę, że temat ich zainteresował. Być może na niektóre kwestie patrzą różnie, ale na pewno po zajęciach częściej zastanowią się, jak na ich prywatność mogą wpłynąć pewne sytuacje”. Więcej na temat tych zajęć możecie przeczytać w relacji.

Na lekcjach z Cyfrowej Wyprawki można wykorzystać również filmy edukacyjne Fundacji Panoptykon. Zrobiła tak Pani Martyna Józefowicz, która prowadziła zajęcia dla wychowanków Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym. „Ogromne wrażenie zrobił na nich film Wolność wyprodukowany przez Fundację Panoptykon, po projekcji którego nastąpiła burzliwa dyskusja i wymiana poglądów”.

Zachęcamy do zapoznania się z nagrodzonymi relacjami – mamy nadzieję, że zachęcą Was one do realizowania własnych zajęć na temat świadomego korzystania z Internetu. To naprawdę nie jest takie trudne! Zwłaszcza jeżeli skorzystacie z materiałów edukacyjnych Cyfrowej Wyprawki.

Karolina Szczepaniak