O CYFROWEJ WYPRAWCE

Internet i nowe technologie to szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji, tańsze usługi i nowe formy rozrywki. Ale nie tylko. W Fundacji Panoptykon znamy również ciemną stronę sieci. Wiemy, że świadome i bezpieczne korzystanie z nowych technologii to coś więcej niż sprawna obsługa elektronicznych gadżetów. I staramy się tą wiedzą dzielić.

Chcemy, by każdy umiał świadomie korzystać z komputera, telefonu, Internetu. Dlatego uczymy, jak działają nowe technologie; jakie konsekwencje dla każdego z nas i dla naszego otoczenia ma codzienna aktywność w sieci; jak chronić siebie i najbliższych przed zagrożeniami, które się z tym wiążą.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat bądź przekazać ją swoim najbliższym, uczniom lub podopiecznym, strona Cyfrowej Wyprawki jest dla Ciebie. Oto najważniejsze materiały, które na niej znajdziesz. Wszystkie publikujemy na wolnej licencji: możesz nie tylko swobodnie i za darmo z nich korzystać, ale też dzielić się nimi sieci, drukować czy dostosowywać do swoich potrzeb.

Scenariusze lekcji

Pracujesz z dziećmi lub młodzieżą i chcesz im przekazać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zachęcić do refleksji nad tym, jakie konsekwencje może mieć umieszczanie tam informacji o sobie i innych? Jeśli tak, zapraszamy do skorzystania z naszych scenariuszy lekcji. Dzięki nim przygotujesz ciekawe zajęcia, nawet jeśli nie jesteś specjalistą od nowych technologii.

Przy tworzeniu scenariuszy położyliśmy szczególny nacisk na zagadnienia związane z ochroną prywatności w cyfrowym świecie. Zakres tematyczny obejmuje trzy bloki: etykę, bezpieczeństwo i prawo.

Materiały zawierają:

  • wiedzę w pigułce,
  • scenariusz 45-minutowej lekcji,
  • ćwiczenia sprawdzające,
  • słowniczek nowych pojęć,
  • czytelnię (polecane materiały).

Scenariusze lekcji zostały przygotowane z myślą o uczniach klas 4–6 szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z nich zawiera informację, jaką część podstawy programowej realizuje. Scenariusze można wykorzystywać także na godzinach wychowaczych oraz w ramach zajęć edukacyjnych prowadzonych poza szkołą.

Wskazówki edukacyjne

Edukacja do bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu i nowych technologii to nie tylko lekcje. Jeśli chcesz przygotować dla swoich uczniów coś specjalnego, zależy Ci, by w działania edukacyjne włączać rodziców lub dzielisz się wiedzą w ramach edukacji nieformalnej, zachęcamy do zajrzenia do naszych wskazówek edukacyjnych. Podpowiadamy w nich, jak skutecznie i niesztampowo przekazywać wiedzę osobom w różnym wieku. Publikujemy praktyczne wskazówki, jak zorganizować warsztat, pokaz filmowy z dyskusją czy turniej gry w Trzęsienie danych.

Baza wiedzy

Jeśli chcesz samodzielnie pogłębić wiedzę na temat tego, jak świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu oraz różnych narzędzi i rozwiązań technicznych, polecamy nasze teksty edukacyjne. Znajdziesz w nich odpowiedzi na pytania:

  • Jakie informacje zbiera smartfon i portal społecznościowy?
  • Co to znaczy, że dane są zapisywane w chmurze?
  • Na co trzeba zwrócić uwagę, robiąc zakupy w Internecie?
  • Jak szyfrować e-maile i dane zapisywane na komputerze?
  • Co można zrobić z obraźliwym komentarzem w sieci?
  • Jak tworzyć strony internetowe, by szanować prywatność użytkowników?
  • O czym warto pamiętać, ucząc dziecko odpowiedzialnego korzystania z Internetu?

…oraz wiele innych ciekawych i przydatnych informacji.

Teksty edukacyjne przygotowane są z myślą o odbiorcach na różnym poziomie zaawansowania. Niektóre z nich zostały wzbogacone o infografiki, które pomagają zrozumieć trudniejsze zagadnienia i zapamiętać najważniejsze wnioski.