„Cyfrowa Wyprawka” dla rodziców. Przedstawiamy nowy cykl tekstów

Rodzina cyfrowych ludzików trzymających się za ręce.

Nawet jeśli Twoje dziecko lepiej niż Ty radzi sobie z nowinkami i na co dzień korzysta z programów czy aplikacji, o których masz niewielkie pojęcie, nie oznacza to, że nie potrzebuje Twojego wsparcia. Dlatego zachęcamy rodziców do podjęcia wyzwania i wejścia w rolę przewodnika swojego dziecka w cyfrowym świecie. Przedstawiamy specjalne oblicze „Cyfrowej Wyprawki”, dedykowane rodzicom, którzy martwią się, czy ich dzieci, swobodnie surfujące po sieci, na pewno są w niej bezpieczne.

Internet stwarza nowe możliwości komunikacji, dostępu do wiedzy i uczestnictwa w kulturze. Dlatego na wielu polach ułatwia i wzbogaca nasze życie. Ale ma też ciemniejsze strony: rodzi przymus korzystania, bycia ciągle podłączonym, a za sprawą informacji pozostawianych przez nas na każdym cyfrowym kroku – odziera z prywatności. Szczególnej presji (zarówno ze strony rówieśników, jak i biznesu) są poddane dzieci. Nie są one zazwyczaj przygotowane do tego, by radzić sobie z tymi wyzwaniami.

Wokół wad i zalet Internetu narosło wiele mitów. Jedni zachłystują się możliwościami nowych technologii, przekonani, że wystarczy dać dzieciom komputer z dostępem do sieci, by uruchomić rozwój ich kompetencji informacyjnych. Drudzy natomiast Internet demonizują – widzą w nim jedynie źródło zagrożeń, takich jak dostęp do nieodpowiednich treści  (przemoc, seks, samobójstwa, narkotyki) czy kontrakt z niebezpiecznymi osobami (pedofile). Obie skrajności są równie dalekie od rzeczywistości. Internet nie jest ani cudownym środkiem edukacyjnym, ani siedliskiem zła. Jest narzędziem, które może być bardzo przydatne – również dla dzieci. Pod warunkiem, że ktoś nauczy je z niego korzystać w sposób twórczy, odpowiedzialny i bezpieczny.

W cyklu ukazały się:

  1. Dzieci w cyfrowym świecie
  2. Dzieci w Internecie: na oczach świata
  3. Dzieci, dane i internetowe usługi
  4. Co warto wiedzieć o śledzeniu i profilowaniu w sieci?
  5. Jak bezpiecznie komunikować się w sieci?
  6. Bezpieczne dziecko w sieci: czy ścisły nadzór to jedyna droga?

Cykl tekstów powstaje w ramach projektu „Cyfrowa Wyprawka dla dorosłych” współfinansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.