Dziś rusza „Cyfrowa Wyprawka” Fundacji Panoptykon!

Pracujesz z dziećmi bądź młodzieżą, które większość wolnego czasu spędzają w Internecie? Niepokoi Cię, że wrzucają do sieci mnóstwo informacji o sobie i innych? Obawiasz  się, że to może być niebezpieczne dla nich i ich otoczenia, ale nie wiesz, jak skłonić je do refleksji? Jeśli tak właśnie jest, „Cyfrowa Wyprawka” to coś dla Ciebie. Fundacja Panoptykon przygotowała materiały edukacyjne dedykowane nauczycielom, trenerom, animatorom i innym osobom, które pracują z dziećmi i młodzieżą.

Powszechnie uważa się, że skoro dzieci sprawnie “klikają”, to znaczy, że o Internecie i nowych technologiach wiedzą więcej niż dorośli. Tymczasem z badań wynika, że za umiejętnościami technicznymi nie idzie wiedza o tym, jak działa Internet i nowe technologie. Skutki braku tych kompetencji widać też na co dzień: przemoc rówieśnicza przeniosła się do sieci, a jej skutki mogą być równie tragiczne jak tej poza nią. Dzieci potrzebują przewodników, którzy pokażą im, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie dla siebie i innych poruszać się w sieci. Mamy nadzieję, że nasza propozycja zachęci nauczycieli do podjęcia się tej ważnej roli.

Dzięki „Cyfrowej Wyprawce” nauczyciele będą mogli przygotować ciekawe zajęcia edukacyjne tłumaczące wpływ Internetu i nowych technologii na codzienne życie. Nawet jeśli nie mają pogłębionej wiedzy technicznej. W „Cyfrowej Wyprawce” szczególny nacisk został położony na  zagadnienia związane z ochroną prywatności w cyfrowym  świecie. Wybór tematów jest nieprzypadkowy. Pozwala dzieciom i młodzieży dowiedzieć się, jak dbać o swoje prawa i unikać zagrożeń, które mogłyby spowodować u nich szkody zarówno emocjonalne, jak i materialne, a także zrozumieć, jak ich własne zachowania oddziałują na innych, co mogą zrobić, żeby nie krzywdzić i nie być krzywdzonymi.

Już w listopadzie nauczyciele będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich organizowanych warsztatach. Będzie to okazja, żeby nauczyciele poznali materiały edukacyjne z „Cyfrowej Wyprawki” i dowiedzieli się, jak poprowadzić zajęcia, używając aktywnych metod. Mamy nadzieję, że wyjdą z nich z motywacją do poprowadzenia w swoich szkołach zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Warsztaty poprowadzi Izabela Meyza, autorka części scenariuszy lekcji.

Lekcje dedykowane są do prowadzenia zajęć w klasach 4-6 szkoły podstawowej i szkołach ponadgimnazjalnych, ale można je twórczo dostosowywać do własnych potrzeb. Na stronie cyfrowa-wyprawka.org można znaleźć materiały z ćwiczeniami w wersji interaktywnej. Materiały zostały przygotowane w kontrastowej grafice, żeby ułatwić dostęp do nich osobom z niedowidzącym. Wszystkie materiały są przystosowane do druku w „domowych” warunkach.

Zapisy na warsztaty dla nauczycieli

Patronat medialny nad „Cyfrową Wyprawką” objął Dziennik Internautów.

Projekt współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.