Mocne hasła – podstawa bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Przasnyszu

Uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, którzy wzięli udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci, nie zawsze stosowali w praktyce zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Dzięki zajęciom przeprowadzonym w bibliotece pedagogicznej doszli do wniosku, że powinni zwrócić większą uwagę na to, jak zabezpieczają informacje o sobie. Relacja p. Luizy Dawidziuk.

Termin zajęć: 8 marca 2016 r.

Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, Filia w Przasnyszu, ul. Szpitalna 10

Temat: Bezpieczeństwo informacji w sieci

Cele operacyjne:

  • uczniowie wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci;
  • uczniowie wiedzą, że powinni dbać o bezpieczeństwo połączenia internetowego i sprzętu, przez który łączą się z Internetem (szczególnie gdy przesyłają ważne informacje czy dokonują transakcji finansowych);
  • uczniowie znają zasady tworzenia bezpiecznego hasła internetowego.

Przebieg zajęć:

Zajęcia przeprowadzono wg scenariusza zamieszczonego na stronie www.cyfrowa-wyprawka.org (http://cyfrowa-wyprawka.org/lekcja/bezpieczenstwo-informacji-w-sieci).

1. Na początku zajęć każdemu uczniowi została naklejona karteczka z pewną informacją. Uczniowie czytali te informacje, nie znając informacji zamieszczonej na swoich plecach. Przyznali, że taka sytuacja może mieć miejsce w sieci, mogą tam znajdować się dane o nas, o których nie mamy pojęcia.

2. Następnie uczniowie odpowiedzieli TAK lub NIE na stwierdzenia dotyczące działania w Internecie.

Z przeprowadzonego ćwiczenia wynika, że uczniowie w większości:

  • używają haseł do poczty elektronicznej dłuższych niż 7 znaków (TAK – 83%);
  • używają tego samego hasła do logowania się do poczty i portalu społecznościowego (TAK – 92%);
  • ostatni raz hasło do poczty zmieniali dawniej niż pół roku temu (TAK – 83%);
  • używają programu antywirusowego (TAK – 92%).

Wszystkim uczniom chociaż raz w życiu zdarzyło się nie wylogować z serwisu społecznościowego i odejść od komputera (TAK – 100%) i żaden nie ma w zwyczaju zawsze czytać regulaminów aplikacji i programów, które ściąga na komputer lub smartfon (NIE – 100%).

Ale w niektórych aspektach uczniowie w większości stosują podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • na portalu społecznościowym nie przyjmują zaproszeń do grona znajomych od wszystkich, którzy im je wysyłają (NIE – 67%);
  • chociaż raz w życiu zmieniali ustawienia prywatności w portalu społecznościowym, z którego korzystają (TAK – 50%).

3. Przedstawiono uczniom wyniki badań nt. bezpieczeństwa haseł internetowych (prezentacja).

4. Podzielono uczniów na 4 grupy, rozdano karty pracy. Po 10 minutach każda grupa zaprezentowała swoje rozwiązanie problemu, pozostałe grupy uzupełniały informacje.

5. Uczniowie wypisali na tablicy zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

6. Uczniowie obejrzeli prezentację Jak bezpiecznie korzystać z sieci – wiedza w pigułce.

7. Podsumowanie – dyskusja z uczniami. Uczestnicy zajęć doszli do wniosku, że powinni wzmocnić swoje hasła, zacząć używać różnych haseł do poczty i innych usług, np. portali społecznościowych, zacząć czytać regulaminy przed rejestracją i logowaniem na portale, a także sprawdzać na forach opinie o portalach, na które chcą się zarejestrować lub gdzie chcą zrobić zakupy.

Zdjęcie do relacji p. Luizy DawidziukZajęciom towarzyszyły dwie wystawy:

  • na tablicy informacyjnej: plakat oraz informacje nt. bezpieczeństwa w sieci;
  • w wypożyczalni biblioteki: wystawa książek nawiązujących do tematu zajęć.

Luiza Dawidziuk, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, Filia w Przasnyszu

Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.