W ramach akcji wywiesiłam przesłane plakaty w widocznym miejscu w naszej bibliotece szkolnej. Niedawno zostały one przeniesione już na stałe do sali informatycznej, gdzie będą przypominać dzieciom i młodzieży między innymi o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Przeprowadziłam kilka lekcji z wykorzystaniem gotowych scenariuszy zajęć w klasach gimnazjalnych w ramach zajęć informatycznych. Lekcje dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa w sieci. Wykorzystałam scenariusze: Co wie o Tobie Twój telefon? oraz Kto nas śledzi w sieci?.
Lekcje przeprowadziłam dla dwóch klas (45 uczniów). Największym zaskoczeniem był dla nich temat Co wie o Tobie Twój telefon?. Początkowo byli zdziwieni, dlaczego na lekcji informatyki „szukamy” osoby, która tak wiele o nas wie. W każdej klasie zdarzyła się przynajmniej jedna osoba, która na podchwytliwe pytanie: „Czy macie kogoś, kto tyle o Was wie?” odpowiedziała „Przecież telefon!”.
Początkowo uczniowie nie wierzyli, że tyle informacji o nich znajduje się w telefonie. Jeśli już mieli taką świadomość, byli pewni, że wszystko, co trzymają „ukryte” w swoich smartfonach, nie ma prawa ujrzeć światła dziennego, chyba że sami to udostępnią. Ćwiczenie, w którym zadaniem było dopasować, do jakich informacji mają dostęp właściciele aplikacji, otworzyła im oczy. Zauważyli, że nie mają tak wielkiej kontroli nad urządzeniem, które zawsze przy sobie noszą. Miałam wrażenie, że w obu klasach uczniowie poczuli się trochę niepewnie. Największym szokiem (szczególnie dla dziewcząt) okazała się informacja, że wszystkie zdjęcia i filmy mogą być przechowywane na serwerach jako zapasowe kopie naszych danych.
W obu klasach przeprowadziliśmy dyskusje. Uczniowie wymieniali się doświadczeniami oraz swoją wiedzą na temat nadużyć ze strony różnych aplikacji. Zastanawialiśmy się, jak możemy dbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność. Na sam koniec zadałam pytanie: „Czy gdybyśmy zebrali wszystkie informacje, które kiedykolwiek zostały przez was udostępnione, ale i te, które »wydostają się« z waszych telefonów, czy w wielu przypadkach można by było odtworzyć całe wasze życie?”. Było widać, że niektórych własna odpowiedź na to pytanie przeraziła. Na koniec obie klasy wyraziły swoje pozytywne opinie o lekcji.
Jestem zachwycona treściami scenariuszy lekcji przygotowanych w ramach „Cyfrowej Wyprawki”. Zajęcia są pomysłowe, zahaczają o tematy trudne dla młodzieży. Są ciekawe, podane w sposób skłaniający do myślenia. Świetnym pomysłem są artykuły „Wiedza w pigułce”, które rozszerzają wiedzę nauczyciela i przygotowują do zajęć.
Klaudia Wygaś, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Godziszce
Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.