Nowa afera, stare wyzwania

Portale społecznościowe ― codzienne wyzwania (ilustacja)

Póki dane są na Facebooku, są bezpieczne – tak można by streścić odpowiedź Marka Zuckerberga na aferę związaną z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka przed Cambridge Analityca. Czy rzeczywiście informacje na Facebooku są bezpieczne i co to znaczy „bezpieczne”? Jakie wyzwania wiążą się korzystaniem z Facebooka i innych portali społecznościowych? Czemu warto chronić się przed ich wścibstwem? Jak się chronić? Te pytania stawialiśmy sobie już kilka lat temu w zespole odpowiedzialnym za Cyfrową Wyprawkę Fundacji Panoptykon, przygotowując materiały edukacyjne na temat portali społecznościowe. Zapraszamy Was do zmierzenia się z krótkim testem, który pomoże Wam ocenić, w jakim stopniu jesteście świadomi wyzwań związanych z korzystaniem z portali społecznościowych.

Sprawdź swoją wiedzę – przejdź do testu

Firmom reklamowym zależy na tym, żeby użytkownicy zamieszczali dużo informacji o sobie na portalach społecznościowych. Dlaczego? Bo dzięki temu mogą lepiej zgadywać ich preferencje i potrzeby. Jak dobitnie pokazała to afera z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analityca, robią to nie tylko po to, żeby sprzedać samochód, ubezpieczenie czy wakacje, ale też ideę czy wybór polityczny, który będzie miał konsekwencje dla całego świata.

Dziś zastanawiamy się, czy jako użytkownicy mogliśmy utrudnić Facebookowi i jego partnerom biznesowym wykorzystanie informacji o nas do prowadzenia marketingu politycznego. Afera wokół Facebooka i Cambridge Analytica to świetny moment na to, żeby porozmawiać z dziećmi na ten temat i wspólnie przejść przez test. Jeśli uzyskaliście 5 punktów na 5 możliwych, gratulacje – wiecie o co toczy się gra. Jeśli mniej, gorąco zachęcamy Was do lektury naszego poradnika Odzyskaj kontrolę w sieci. Odcinek III: ustawienia prywatności na Facebooku. Jeśli pracujecie z dziećmi lub młodzieżą, może skusicie się na przeprowadzenie lekcji według naszego scenariusza „Portale społecznościowe – codzienne wyzwania”, do którego ten test przygotowaliśmy?

Anna Obem

Fundacja Panoptykon: Problem Facebooka jest problemem nas wszystkich

Fundacja Panoptykon: Zakazany marketing

Wspieraj rozwój Cyfrowej Wyprawki Fundacji Panoptykon. Wpłać darowiznę na konto Fundacji i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).