Rusza wiosenna Akcja Cyfrowa Wyprawka

Jak etycznie publikować w sieci? (ilustracja)

Martwi Cię, że młode pokolenie dorasta z nosami w ekranach komputerów i smartfonami w rękach? Niepokoi Cię to, jak wyglądają „dyskusje” na portalach społecznościowych? A może dostrzegasz problemy związane z korzystaniem z cudzych utworów w sieci i udostępnianiem tam twórczości Twoich młodych podopiecznych? Jeśli chcesz coś z tym zrobić, a pracujesz w szkole: jesteś nauczycielką, pedagogiem, psycholożką lub bibliotekarzem – nasza wiosenna Akcja Cyfrowa Wyprawka jest dla Ciebie. Zgłoś się już dziś i wygraj udział w całodniowym warsztacie dla edukatorów.

Wszyscy, którzy zgłoszą swój udział do tegorocznej Akcji, otrzymają dwuczęściową publikację Panoptykonu pt. Wychowanie do życia w cyfrowym świecie.  (Przewodnik dla nauczycieli i nie tylko oraz Scenariusze zajęć z uczniami i warsztatów dla rodziców) i inne materiały edukacyjne Panoptykonu, a osoby, które prześlą nam najciekawsze relacje z zajęć przeprowadzonych w szkole, wezmą udział w warsztacie, podczas którego poznają ciekawe metody i materiały do rozwijania kompetencji dzieci do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Wyróżnione relacje zostaną opublikowane na stronie Cyfrowej Wyprawki.

Brałaś lub brałeś już udział w akcjach pod szyldem Cyfrowej Wyprawki? Ty także możesz się zgłosić i wziąć udział w akcji.

Żeby wziąć udział w akcji:

  1. Zarejestruj się: wypełnij krótki kwestionariusz
  2. Pocztą wyślemy Ci materiały edukacyjne Fundacji Panoptykon: przewodnik Wychowanie do życia w cyfrowym świecie wraz z broszurą zawierającą scenariusze zajęć, a także plakaty, które można wykorzystać podczas lekcji czy zawiesić w szkolnej gablocie. Podaj nam wiek uczniów, z którymi zazwyczaj pracujesz – skompletujemy dla Ciebie materiały odpowiednie do wieku.
  3. W ciągu dwóch miesięcy wywieś plakaty w placówce, w której pracujesz (w bibliotece, w gablocie na korytarzu lub w innym miejscu, gdzie zobaczy je jak najwięcej uczniów), i przeprowadź dowolne zajęcia edukacyjne z uczniami, ich rodzicami lub innymi nauczycielami. Skorzystaj z materiałów, które od nas dostaniesz, albo użyj ich jako inspiracji do przeprowadzenia zajęć według własnego pomysłu. Zachęcamy do eksperymentowania!
  4. Wyślij nam zdjęcia rozwieszonych plakatów i podsumuj, co udało Ci się zrobić. Zwróć uwagę na to, jak uczestnicy Twoich działań reagowali – czy udało się wywołać u nich refleksję, a może zaangażowali się w działania na rzecz innych (np. starsi uczniowie dla młodszych)?
  5. Najciekawsze relacje opublikujemy na portalu edukacyjnym Cyfrowa Wyprawka. Spośród nich wybierzemy trzy, których autorzy otrzymają główną nagrodę: zaproszenie do udziału w warsztacie na temat bezpiecznego i świadomego korzystania z nowych technologii (Panoptykon pokrywa koszty związane z transportem i zakwaterowaniem). Dodatkowo 10 wyróżnionych relacji zostanie nagrodzonych zaproszeniem na warsztat (w tym przypadku warsztat jest bezpłatny, ale koszty podróży i zakwaterowanie pokrywa uczestnik).

Na zgłoszenia czekamy do 7 kwietnia 2017 r. lub do wyczerpania materiałów!

ZGŁOŚ SIĘ!

Zapoznaj się z regulaminem akcji.

W akcji Cyfrowej Wyprawki zorganizowanej przez nas w 2016 r. wzięło udział ponad 400 edukatorów z całej Polski. W zrealizowanych przez nich działaniach wzięło udział łącznie 14 tys. osób. Ale ta liczba nie była nawet w połowie tak imponująca, jak kreatywność Uczestników, którzy do swoich pomysłów angażowali innych nauczycieli, uczniów, a nieraz całe szkoły. Spośród nadesłanych relacji Kapituła wybrała cztery zwycięskie relacje i wyróżniła dziewięć. Ich Autorki i Autorzy wzięli udział w warsztacie poprowadzonym przez Kamila Śliwowskiego, eksperta od nowych technologii, trenera i animatora. Wyróżnione relacje możecie przeczytać na naszej stronie.